Yemek pişirme teknikleri

Yazan : | 0 Yorum | On : Mart 8, 2013 | Kategori : Pişirme Teknikleri

ızgara sebze resimi

Sous vide tekniği ile pişirme
Birçok aşçının kullandığı bu teknik aslında yeni duyulmaya başlansa da yeni bir teknik değil. Yıllardır süre gelen bir pişirme tekniğidir. Bu teknikle yiyecekleriniz besin değerini kaybetmez aynı zamanda diğer pişirme tekniklerine göre yüksek oranda lezzet elde edebilirsiniz. Sous vide tekniği gıda pişirimine uygun vakumlu poşetlerde düşük sıcaklıkta yavaş yavaş pişirme tekniğidir. Vakumladığınız yiyeceğinizi pişirebilmek için sabit sıcaklıktaki suyun içerisine pişmeye bırakıyorsunuz. Birçok ünlü restoran da günümüzde bu tekniği benimseyerek müşterilerine hizmet vermektedir. Etlerinizi, sebzelerinizi, özellikle de balıklarınızı bu pişirme tekniği ile pişirebilirsiniz. Hem koku olmayacak hem de enginar gibi kararabilen yiyeceklerinizi kolaylıkla besin değerini kaybetmeden pişirebileceksiniz.

Poşe etme tekniği ile pişirme
Nemli pişirme tekniği de denilebilir. Bu pişirme tekniğinde asıl amaç yiyeceğin şeklini muhafaza edebilmek. Genellikle balık pişirirken tercih edilen bir tekniktir. Ama etlerinizi ve tavuklarınızı da bu teknikle pişirebilir ve harika lezzetler elde edebilirsiniz. Bu teknikte pişirme tavasının yarısına gelecek kadar su ekleniyor. Su kaynamaya başladıktan sonra pişirilecek malzeme ekleniyor. Suyun içersine de lezzetli aroma verebilmesi için taze baharatlar ya da soğan gibi aromatik malzemeler ekleyebilirsiniz. Tavanın kapağını kapatıp düşük ısıda pişmeye bırakmanız yeterli. Bu pişirme tekniğinin önemli özelliğinden biri suyun içerisine asidik bir malzeme eklemek gerekir; limon gibi. Yiyeceğiniz piştikten sonra suyu yemekle servis etmeyecekseniz lezzetli bir sos da elde edebilirsiniz.

 
ızgara et resimi

 

 

 

 

 

Izgara yöntemi ile pişirme

Direkt ısıyla pişirme yöntemidir. Bu pişirme tekniği en sağlıklı tekniklerden biridir. Etlerinizi ve sebzelerinizi bu pişirme tekniği ile pişirebilirsiniz. Bu pişirme tekniğinde püf nokta kömürlerin köz haline gelmiş olmasıdır. Aksi halde yiyeceklerinizin dışı yanacak fakat içi pişmeyecektir. Bir diğer önemli nokta da yiyeceklerinizin direkt ateşle temas etmemesidir. Bir ızgara aracılığı ile yiyeceklerinizle köz arasındaki mesafeyi koruyabilirsiniz. Bu tekniğin sağlıklı olmasının sebebi de ekstra yağa gerek duyulmaması ve et, tavuk gibi yiyeceklerin pişerken yağlarını bırakmasıdır.

 
haşlama resimi

 

 

 

 

 

 

Haşlama tekniği ile pişirme
Bu teknikte asıl amaç pişirme sırasında besin değerlerinin yok olmamasıdır. Haşlama tekniğinde tencerenin içerisine su koyulup kaynatılır ardından da pişirilecek malzemeler suya bırakılır. Yiyeceğiniz piştikten sonra suyu kesinlikle dökülmemelidir. Suyunu o yemekte kullanmayacaksanız eğer daha sonra çorba yapabilirsiniz. Yiyecekler su içerisinde piştiğinden bütün besinler suda olacaktır. Bu teknikte dikkat edilmesi gereken ise harlı ateşte pişirilmemesidir. Tencerenin altını çok açarsanız et türü yiyecekleriniz sertleşecek sebze gibi hassas yiyecekleriniz de dağılacaktır.

Fırında pişirme
Et, sebze, hamur işi gibi yiyeceklerinizi bu teknikle pişirebilirsiniz. Fırında her yiyecek aynı sıcaklıkta pişmez. Bu nedenle pişireceğiniz yiyeceğe göre uygun sıcaklık derecesini seçmelisiniz. Fırında et ya da tavuk gibi bir yiyecek pişirecekseniz ve kurumasını istemiyorsanız üzerini kapatabilirsiniz. Veya fırın poşetlerini kullanarak d yiyeceklerinizi pişirebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın