Pandispanya nasıl yapılır

Yazan : | 0 Yorum | On : Mart 8, 2013 | Kategori : Kek Yapma Teknikleri

pandispanya resimi

Pandispanya nedir?

Pandispanya genel olarak pastalar için yapılan bir tür keklerdir. Bu kekleri isterseniz sade isterseniz de çeşitlendirerek yapabilirsiniz. En önemli özelliği sünger gibi ve puf puf olmasıdır.

Pandispanya hamuru nasıl yapılır?

Bu lezzetli keki yapabilmek için ihtiyacınız olan ana malzemeler yumurta, un, şeker ve vanilyadır. Yumurta sayısı kek tariflerine göre değişiklik gösterebilir. Kekin içerisine eklenecek tüm malzemelerin oda sıcaklığında olması gerekir. Kekin içerisine ekleyeceğiniz tüm kuru malzemelerin de elenmesi şarttır çünkü pandispanya kekinde topaklanma olmamalıdır. Pandispanya hazırlarken içerisine kabarması için genellikle herhangi bir malzeme eklenmez. Kekin kabarması hamurun hazırlanış şekline bağlıdır. Bu kekin hamurunu hazırlarken içerisine ekleyeceğiniz yumurtaların sarıları ile beyazlarını mutlaka ayırmanız gerekir. Çünkü her ikisini de ayrı ayrı çırpıp kabartmanız daha kabarık bir kek elde etmenizi sağlayacaktır.

Standart bir pandispanya keki tarifi

malzemeler; 6 yumurta, 3/4 su bardağı un, ¼ su bardağı nişasta, 1 su bardağı toz şeker, vanilya. Öncelikle yumurtanın sarısı ile beyazını ayırmalısınız. Sarısının içerisine şekeri de ekleyerek krema kıvamına gelene kadar çırpmalısınız. Ayrı bir kaba aldığınız beyazlar da yine aynı şekilde çırpmalı ve kar kıvamına getirmelisiniz. Ardından tüm kuru malzemeleri eleyerek yumurta sarısının üzerine sonrasında da yumurtanın beyazını da ekleyerek karıştırmalısınız. Hazırladığınız hamuru önceden ısıtılmış 180 derece fırında 40 dakika pişirmeye bırakıyorsunuz. Kekiniz pişerken fırının kapağını kesinlikle açmamalısınız.

pandispanya resmi

Pandispanya kekini hangi pastalarda kullanabilirim?

Pandispanyayı her türlü pastayı yaparken kullanmanız mümkündür. Hamuru pişirirken yapacağınız pastaya göre çeşitlendirebilirsiniz. Örneğin çikolatalı bir pasta yapacaksanız pandispanya hamurunuzu yaparken içerisine bir miktar da kakao ekleyerek pastanız için uyun bir kek elde etmiş olursunuz. Peki ne tür bir krema kullanmalıyım diyorsanız dilediğiniz herhangi bir krema ile kekinizi süsleyebilirsiniz. Arzu ederseniz kek kreması kulanabilirsiniz, pasta yapmak istiyorsanız pasta kreması kullanabilirsiniz. Ya da kendi hazırlayacağınız bir krema ile de hazırladığınız keki süsleyebilirsiniz. Hazırladığınız krema dışında kekinizi taze ya da kuru meyvelerle de renklendirmeniz mümkündür. Aynı zamanda hazırladığınız bu keki tiramisu yaparken de rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın