Kolay temizlik yolları

Yazan : | 0 Yorum | On : Mart 8, 2013 | Kategori : Ev Temizliği Teknikleri

ev temizliği

1- Düz alanların temizliğinde mikrofiber bez kullanırsanız daha iyi bir verim alırsınız. Çünkü tozlar negatif yüklü mikrofiber bezler ise pozitif yüklüdür. Bu nedenle tozları kolaylıkla toplayacaktır. Pamuklu bezlerde ise aynı verimi alamazsınız.
2- Odalarınızı düzenli olarak havlandırmalısınız. Böylece odanızda hijyenik bir hava elde etmiş olursunuz. Temizlikle beraber odalarınızı havalandırmanız durumunda alerjen olabilecek tüm etkenleri de ortadan kaldırmış olacaksınız.
3-Banyo ve tuvalet temizliğine ayrıca özen göstermelisiniz. Çünkü bakteriler nemli ortamlarda çok daha kolay üreyip yayılırlar. Bakterilerin üremesini önlemek için banyonuzu daha sık temizlemelisiniz.
4-Filtreli süpürgeleri tercih edin. Toz torbalı süpürgelerde yeni torba takımı aşamasında tozu solumak durumunda kalabilirsiniz. Bu da alerjen durumlara yol açabilir.
5- Kuru temizlik yollarını tercih edin. Mikrofiber bezler aracılığı ile tozlardan kurtulduktan sonra lekeli alanlara su püskürterek lekeleri çıkartabilir ya da doğal temizleme ürünlerini tercih edebilirsiniz. Kimyasal ürünler alerjen olabilecekleri gibi eşyalarınıza da zarar verebilir.
6-Aspiratör gibi mutfak kokularını giderici ekipmanlarınızın yağı tutmaması ve kokuyu giderebilmesi için düzenli bakım ve temizliği yapılmalıdır.
7- Paspas kullanın. Çimen paspası olarak da adlandırılan paspaslar toz ve kirin tutulmasında oldukça etkilidir. Ayrıca kış aylarında ıslak ayakkabıların nemini ve kirini tutmada da size büyük yardımı olacaktır.
8- Yılda bir kez badana boya yaptırın. Eskiden duvarlara yapılan kireçler günümüzde yerini boyalara bıraktı. Etkin duvar temizliği için her yıl kış çıkışında bahar aylarında ya da yaz girişlerinde boya yaptırmanız hem evinizin havasını değiştirecek hem de temiz duvarlara sahip olmanızı sağlayacak.
9- Yünlü ya da pamuklu yastık ve yorgan kullanıyorsanız düzenli olarak temizliğini yapmalısınız. Deri döküntülerinin ve gözle görülemeyecek bakterilerin kolaylıkla yerleşebildiği yerlerden biri de yastık ve yorganlardır. Yastık ve yorganlarınızı silkelemeli içerisindeki yünü ya da pamuğu havalandırmalısınız.
10- Evinizdeki yüksek yerler toz ve bakterilerin yerleşmesi için uygun yerlerden bir diğeridir. Tavana yakın yerler (örneğin dolap üzerleri gibi) tozların kolay yerleşebildiği alanlardır. Temizlik yaparken yüksek alanları atlamamalı kuru bir bez yardımı ile tozu alınmalıdır.

Bir Cevap Yazın