Kek nasıl kabarır?

Yazan : | 0 Yorum | On : Mart 8, 2013 | Kategori : Kek Yapma Teknikleri

kek resimi

1- Kekin kabarmasını sağlayan ana unsur kullanılan kabartma tozudur. Kabartma tozunuz ne kadar taze olursa kekiniz de o kadar iyi kabarır.
2-Kekinize eklediğiniz yumurta ve şekeri kabarıncaya kadar çırpmanız kekinizin çok daha iyi kabarmasını sağlayacaktır.
3-Arzu ederseniz hem kabartma tozunu hem de karbonatı aynı anda ekleyebilirsiniz. Bu durumda kabartma tozu kekinizin kabarmasını sağlarken, karbonat da kekinizin asidik dengesini düzenleyecektir.
4-Hangi durumlarda karbonat eklenmeli? Kekinizin içerisine yoğurt, portakal, limon gibi asit oranı yüksek ürünler eklerseniz karbonat kullanmanız kekinizin asit düzeyini dengeleyecektir.
5-Her zaman karbonat kullanabilir miyim? Tabii ki kekinizin kabarması için karbonat kullanabilirsiniz fakat kek harcınıza az önce de belirttiğimiz gibi asidik bir malzeme eklemiyorsanız ve kekinizin kabarması için karbonat kullanırsanız kekinizin tadında bir acılık olacaktır.
6-Kekinizin en iyi şekilde kabarmasını istiyorsanız yumurtaya özen göstermelisiniz. Öncelikle yumurtanız oda sıcaklığında olmalıdır. Çırpma işlemi sırasında da sarısını şeker ile çırpmalı ve köpükleninceye kadar da çırpmaya devam edilmelidir. Beyazı ise ayrı bir kapta çırpılmalı ve kar kıvamına gelene kadar çırpılmalıdır. Ve hazırlanan bu yumurta akı tüm malzemeler eklendikten sonra en son eklenmelidir.
7- Kekinize ekleyeceğiniz unu elemelisiniz. Unu elememiz ekleyeceğiniz unun havalanmasına neden olacağı için kekiniz çok daha fazla kabaracaktır. Ayrıca kekinize ekleyeceğiniz un miktarı da çok önemlidir. Eğer unu az koyarsanız kekiniz hamur olacak; çok koyarsanız da sertleşecek ve kuru olacaktır.
8- Kekinizi lezzetlendirmek için içerisine ekleyeceğiniz kuru malzemelerin dibe çökmesini engellemek için una ya da nişastaya bulamanız yeterli olacaktır.
9- Her kek tarifi için pişirilmesi gereken fırın sıcaklığı farklılık gösterebilir. Fakat genel olarak sıcaklık 180 derece olmalıdır. Ve kekinizi fırına eklemeden önce mutlaka fırını ısıtmalısınız. Kekiniz pişerken de kesinlikle ilk 20 dakika fırının kapağını açmamalısınız. Aksi halde kekiniz kabarmış olsa ya da kabaracak olsa bile fırının içerisine giren soğuk hava sayesinde çökme yapacaktır.
10- Kekinizin çökme yapmaması için piştikten hemen sonra soğuk bir alana alınmaması gerekir. Soğuyana kadar fırında kapağı açık bir şekilde bekletebilirsiniz. Böylelikle kekiniz çökme yapmayacaktır.

Bir Cevap Yazın